Normal doğum en iyi doğumdur

Özel Isparta Hastanesinde görev yapan Kadın Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kaya, son zamanlarda artan sezaryen ile doğum ve normal doğumu anlattı.

Mecbur kalınmadıkça normal doğumun tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Kaya, Isparta, Burdur ve çevresinin yanı sıra İzmir’den Hatay’a kadar birçok yerden kendilerine hasta geldiğini söyledi. Prof.Dr. Kaya, “Normal doğum yapan bir anne, aynı gün hastaneden evine gider,çocuğunun bakımını kendisi üstlenebilir ve gereksiz yere bir ameliyat geçirmemiş olur. Ameliyata bağlı bir takım ters hadiselerin oluşmasına gerek kalmadan çocuğunu kucağına alıp evine gidebilir. Sütü daha erken gelir, çocuğunu daha çabuk besleyebilir, daha rahat bakabilir. Rahim kesesi olmadığı için ilerde kadın hastalıklarına bağlı birçok hastalık normal doğumda olmaz. Normal doğum hepsinden sağlıklı.

Ülkemizde geçmiş yıllarda yüksek oranda sezeryan uygulandı. Haliyle birçok kadın birinci gebeliğini sezeryanla sonlandırdı. Birinci gebeliğini sezeryanla sonlandıran kadın ikinci gebeliğini de %99,9 sezeryanla sonlandıracaktır.Burada kadın doğum hekimlerimiz bilinçlendirilmeli, bu konuda yönlendirilmeli. Arkadan Bakanlığımız gereken yasal düzenlemeleri getirmeli. Daha sonra yavaş yavaş arzu edilen normal doğum oranlarına erişebiliriz.”dedi.